صنایع غذایی

صنایع غذایی در واقع عبارت است از شبکه‌ای پیچیده و جهانی که در آن طیف گسترده‌‎ای از مشاغل در راستای تأمین غذای مردم جهان فعالیت می‌کنند. به بیان دیگر، صنایع غذایی شبکه‌ای بسیار بزرگ است. این شبکه بزرگ شامل بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی و مشاغل می‌شود که این مشاغل و فعالیت‌ها، در راستای دسترسی مردم سرتاسر جهان به غذا فعال هستند.

صنایع غذایی، زمینه‌ای شامل فعالیت‌های صنعتی است. در واقع صنایع غذایی، دسته‌ای از فعالیت‌های صنعتی بوده که در حوزه‌های مختلف مرتبط با مواد غذایی فعالیت می‌کنند. این حوزه‌ها شامل تولید، پخش، تبدیل، تهیه، نگهداری، ترابری، صدور گواهینامه، فرآوری، بسته‌بندی مواد غذایی و… می‌شوند.

 

 

صنایع غذایی و اقتصاد

به طور ساده این نکته را می‌دانیم که انسان نمی‌تواند بدون غذا زنده بماند و زندگی کند. این موضوع در کنار نیاز دائمی انسان به غذا، باعث شده سرمایه‌گذاری در این بخش، همواره جذابیت بالایی داشته باشد. صنایع غذایی توانایی بالایی در ارائه بازده سرمایه‌گذاری مثبت داشته و به همین دلیل به صورت مداوم مورد تحسین قرار می‌گیرد.
به طور کلی، صنایع غذایی یکی از عناصر اساسی برای اقتصاد به شمار می‌روند. در واقع با توجه به تعدد کسب‌وکارها و فعالیت‌های اقتصادی در این زمینه، گردش مالی قابل توجهی در این صنعت اتفاق می‌افتد. در نتیجه، افراد علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در این حوزه، همواره فرصت سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی کسب‌وکارهای مربوطه را دارند.

 

 

اجزای اصلی صنایع غذایی

صنایع غذایی شامل ۸ بخش مختلف می‌شود. در ادامه اجزای اصلی صنایع غذایی را بررسی خواهیم کرد:

شیر و لبنیات

با توجه به ویژگی‌های فیزیوشیمیایی شیر، می‌توان از آن محصولات مختلفی را به دست آورد. در واقع دانشمندان صنایع غذایی، با درک کاملی از ویژگی‌های شیر، تلاش می‌کنند تا روش‌هایی را برای بهبود کیفیت و کمیت محصولات ارائه نمایند.

کنسروسازی

کنسروسازی در واقع مجموعه‌ای از روش‌ها و اقداماتی است که می‌توان بر اساس آن‌ها مواد غذایی را در درون قوطی‌ نگهداری کرد.

روغن و چربی خوراکی

شیوه استخراج‌ روغن از دانه‌های روغنی، تفاوت بسیار زیادی با استخراج روغن از میوه‌های روغنی دارد. متخصصان این حوزه، همواره تلاش می‌کنند تا با ارائه راهکارهای متنوع، فرآیندی را طراحی کنند که بتوان با آن روغن خوراکی سالم‌تر و بیشتری تهیه کرد.

غلات

غلات منابع اصلی دریافت انرژی انسان هستند. تهیه محصولاتی با ارزش غذایی بالا، مهم‌ترین هدف در این بخش است.

قند و شکر

به طور کلی، منابع قند خام به مقدار بالایی ناخالصی دارند. حذف این ناخالصی‌ها و پی بردن به روش‌های جدید برای استخراج کامل این منابع از اهداف اصلی صنعت غذایی است.

قنادی و نوشیدنی

این بخش محبوبیت بالایی نزد مردم در سرتاسر جهان دارد. با توجه به وجود مقادیر بسیار قند و چربی در این بخش، کشف روش‌های نگهداری و حفظ کیفیت محصولات قنادی و نوشیدنی، هدف اصلی این روش است.

صنایع گوشتی

صنایع گوشت اصلی‌ترین منبع تأمین پروتئین هستند. در نتیجه توجه به سلامت دام و فرآوری صحیح گوشت از اهمیت بسیار بالایی در صنایع غذایی برخوردار است.

بسته‌‏بندی

اصلی‌ترین و مهم‌ترین بخش بعد از تولید و تهیه مواد غذایی، بسته‌‏بندی است. بسته‏بندی با هدف حفظ سلامت و کیفیت مواد غذایی انجام می‌شود. این بخش با هنر گرافیک، خلاقیت، توان بازاریابی، روانشناسی طرح و… همراه است.

 

 

بخش‌های مختلف صنایع غذایی

به طور کلی بر اساس تعاریف مختلف، صنایع غذایی شامل کلیه اقدامات و فعالیت‌های انجام شده از بخش تولید تا بخش بازاریابی و فروش می‌شود. این شبکه بزرگ، مزارع را به سفره مصرف‌کنندگان متصل می‌کند. بخش‌های مختلف صنعت غذایی شامل موارد زیر است:

   • کشاورزی (شامل کشت محصولات کشاورزی، پرورش دام، غذاهای دریایی و …)
   • تولید محصولات شیمیایی کشاورزی، ساخت‌وساز کشاورزی، تولید تجهیزات و ماشین‌آلات کشاورزی، تولید بذر و…
   • فرآوری مواد غذایی (شامل تهیه محصولات تازه برای بازار و تولید محصولات غذایی آماده)
   • بازاریابی (شامل تبلیغ محصولات عمومی، محصولات جدید، تبلیغات، پویش‌های بازاریابی، بسته‌بندی، روابط عمومی و…)
   • عمده‌ فروشی و توزیع مواد غذایی (شامل تدارکات، ترابری، انبارداری و…)
   • خدمات غذایی (شامل پذیرایی)
   • خرده فروش‌ها (دکه بقالی، بازارهای کشاورزان، بازارهای عمومی و…)
   • مقررات و قوانین محلی، منطقه‌ای و بین‌المللی در بخش‌های تولید و فروش مواد غذایی (شامل کیفیت غذا، امنیت غذایی، ایمنی غذا، بازاریابی، فعالیت‌های لابی‌گری و…)
   • تحصیلات (شامل دانشگاهی، مشاوره‌ای و شغلی)
   • تحقیق و توسعه فناوری‌ غذایی
   • خدمات مالی (شامل اعتبار، بیمه و…)

 

 

 

فعالیت سندباد نواندیش در صنایع غذایی